Skal İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyelerine ulaşmak için...

Başkanın Mesajı

Istanbul, 28 Subat 2020

Dünya turizm profesyonellerinin küresel turizmi ve arkadaşlığı yaymaya çalıştığı dünyanın en eski sivil to...

Sealed Air
İda Consulting

SKAL İSTANBUL İLETİŞİM

Cumhuriyet Cd. Şumnu Ap. 111 D.8 34373 Elmadağ, İstanbul / Türkiye

T. (0212) 296 18 80
F. (0212) 296 18 79

skal @ skalistanbul.com

 

Skalite

Skal İstanbul, Göbeklitepe’yi Dünyaya Tanıttı

İstanbul, 23 Nisan 2021
 
Skal İstanbul, Göbeklitepe’yi Dünyaya Tanıttı
 
Skal İstanbul Kulubü, Dünya Skal Günü’ne özel düzenlenen toplantıda 5 kıtadan Skal kulüplerine, Şerif Yenen’in sunumu ile Göbeklitepe’yi tanıttı.
 
Her yıl 28 Nisan’da kutlanan Dünya Skal Günü, bu yıl tüm nisan ayı boyunca kutlanıyor ve dünyadaki bütün Skal üyelerine açık toplantılarda, Skal kulüpleri kendi destinasyonları ile ilgili sunumlar yapıyor. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız olan 23 Nisan’da sunumunu gerçekleştiren Skal İstanbul Klübü bu kapsamda, Şerif Yenen’in etkileyici sunumu eşliğinde 12.000 yıllık geçmişiyle tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe’yi dünyaya tanıttı.
 
Dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu
Turizm uzmanı, seyahat yazarı, profesyonel rehber, film yapımcısı Şerif Yenen, konuşmacı olduğu toplantıda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve dünya tarihini değiştiren Göbeklitepe hakkında önemli bilgiler paylaştı. 12.000 yıllık geçmişiyle tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe’nin, dünya basınında “ilk tapınak” olarak yer almış olmasına rağmen buna dair kesin kanıtlar olmadığını belirten Yenen, son dönemdeki bulgulara bakılarak kısıtlı da olsa yerleşim yeri olarak kullanılmış olabileceği ile ilgili izlerin de bulunduğunu söyledi.
 
Üç büyük kazı noktasının merkez noktalarının eşkenar bir üçgen oluşuyla dikkat çektiğini bu nedenle aynı dönemde yapılmış olduklarının düşünüldüğünü ileten Yenen, “Göbeklitepe’de bulunan yapıtlarda birçok hayvan figürünün ve erkek figürlerinin ön planda olduğu görülüyor. Buluntular arasında kadın figürü ise yok denecek kadar az.” dedi. Göbeklitepe’nin, bilinçli şekilde doldurularak bırakıldığını ve günümüze zarar görmeden ulaşabilmesinin en önemli nedeninin bu olabileceğini belirten Yenen, dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğunun M.Ö. 10.000 – 8.000 yıllarına kadar kullanıldığını aktardı.
 
23 Nisan’da anlamlı tanıtım
Skal İstanbul Başkanı Ayşe Önen, ülkemizin en önemli değerlerinden birini 23 Nisan gibi önemli bir tarihte dünyaya tanıtmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek toplantıya katılım sağlayan herkese teşekkürlerini iletti.