Skal İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyelerine ulaşmak için...

Başkanın Mesajı

Istanbul, 28 Subat 2020

Dünya turizm profesyonellerinin küresel turizmi ve arkadaşlığı yaymaya çalıştığı dünyanın en eski sivil to...

Sealed Air
İda Consulting

SKAL İSTANBUL İLETİŞİM

Cumhuriyet Cd. Şumnu Ap. 111 D.8 34373 Elmadağ, İstanbul / Türkiye

T. (0212) 296 18 80
F. (0212) 296 18 79

skal @ skalistanbul.com

 

Skalite

Solaklar: Yetişmiş Eleman Sorunu Her Yıl Gittikçe Büyüyor

Skal İstanbul üyeleri Haziran yemeğinde buluştu. Başkan Feza Solaklar, yaptığı konuşmada sektörün personel sıkıntısına vurgu yaptı ve üniversitelerde işbirliği içinde olduklarını belirtti. Solaklar, sokak çocuklarını da unutmadıklarını vurguladı.

 

İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Skal İstanbul yemeği büyük bir katılımla gerçekleşti. Haziran başında resmen kurulan Skal International Troya Kulübü Başkanı Dilek Mildon ve İstanbul Rehberler Odası Başkanı Şerif Yenen de yemekte turizmcilerle birlikteydi. Yenen'in İstanbul'un tanıtımı ile ilgili belgesel filmi "İstanbul Unveiled" büyük beğeni topladı. Yetişmiş eleman sorununa değinen İnternational İstanbul Kulübü Başkanı Feza Solaklar, şunları söyledi:

 

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ

 

"Turizm sektöründe şu anda en büyük problemlerden biri personel ve personel eğitimleri konusu olarak görülüyor. Hızla gelişen sektörümüzde en az seviyeden en üste kadar her kademede yetişmiş eleman sorunu her yıl gittikçe büyüyor. Geçtiğimiz iki aylık süreçte SKAL Kulübü olarak hem İstanbul Ticaret Üniversitesi ile hem de Özyeğin Üniveristesi ile bazı temaslarda bulunduk. İlk etapta İstanbul Ticaret Üniversitesi ile bir işbirliği anlaşması imzaladık."

 

Sokak çocuklarına destek vermeyi sürdüreceklerini belirten Solaklar, "Büyüklerin hataları sonucu sokaklara düşmüş çocuklara yardım etmek hem sokaklarımızın emniyetine hem de dolaylı olarak turizme katkı sağlar diye düşündüğümüz için geçen sene başladığımız desteğimize aynen bu sene de devam edeceğiz" dedi.

 

Başkan Feza Solaklar, her yemekte olduğu gibi turizm istatistiklerini de paylaştı.  2014'ün ilk 5 ayında İstanbul'a gelen ziyaretçi sayısı geçen senenin aynı dönemine göre 7.5 artış gösterdiğini belirten Solaklar, "2014'ün başında beri görülen bu artış oranları otel istatistiklerine yansımadı. İlk 4 ayında otel doluluk oranlarında yüzde 10,15 ve ortalama oda fiyatlarında yüzde 10,19'luk bir düşüş var" diye konuştu.

 

Yemekte İRO Başkanı Şerif Yenen de bir konuşma yaptı. "Son üç yıldan beri büyük bir özveriyle çalıştığımız yeni bir filmimiz var. İstanbul'un tanıtımı tadında bir saatlik bir belgesel filmi. Belgesel tadında bir tanıtım filmi. Geçen Mart ayında filmin galasını yaptık. Mart ayından bu yana dünyanın birçok festivaline filmimizi gönderdik. Çok güzel tepkiler aldık. Altı farklı ülkeden birincilik ve ikincilik ödülleri aldık" dedi.